Podlahového topení se někteří lidé opravdu báli, tedy ne samotného topení, to dá rozum, ale situací, kdy dojde k jeho defektu, a odtékání vody z topného systému. Jestliže bylo potrubí napevno zabetonováno pod podlahou v obýváku, čekal vás pak veselý týden plný vynášení nábytku mimo dům někam na zahradu, demolice podlahy pneumatickým kladivem, hluk, prach a zápach spojený se stavební činností. Tomu je ale dnes již konec, protože někteří lidé jsou vynalézaví, a navrhli do výroby takzvaný suchý systém podlahového topení.
Podlahové vytápění suchý systém je skutečně unikátní, revoluční počin, který nechává za sebou betonážní vozy naplněné tunami betonu, a namísto toho využívá lidského důvtipu. Jak se vlastně takové podlahové vytápění zhotovuje? Docela jednoduše, a zvládají to i amatéři svépomocí. Pokládka začíná u systémových desek, jakmile se rozloží po podlaze, vyplní se jejich vnitřní drážky plastovým teplovodním potrubím, které se následně připojí k topnému zdroji a odvzdušní. Jakmile je systém zprovozněn, je možné desky zaklopit krycími deskami cementovláknitými, zhotovenými v sendvičové konstrukci ve spojení se skelnou mřížkou. Cementovláknité desky jsou dostatečně pevné a odolné na to, aby se na ně mohla položit dlažba, plovoucí podlaha, koberec či podobné typy podlahových krytin.
V čem spočívá váš zisk
Investice do podlahového topení přináší úsporu energií, jelikož není nutné místnosti nezdravě přetápět, protože teplo je v obytném prostoru díky topnému zdroji po (téměř) celé ploše podlahy rovnoměrně rozložené. Zároveň je zde nesrovnatelný komfort s klasickými radiátory, neboť ty vám neprohřívají vaše bosá chodidla, leda, že byste si bosé nohy o radiátor opřeli. A právě teplo na chodidla je to, co uvítá snad každý, protože citlivé nervové receptory na bosých ploskách díky teplu podporují dobrou náladu a osobní pohodu, a zároveň preventivně působí na naše zdraví. Chůze po vyhřáté podlaze je totiž jakousi obdobou velmi účinných reflexních masáží chodidel.